ABECEDA INTERNETU

internet, software, bezpečnost

Slider

Cloud computing

Cloud computing je na internetu založený model vývoje a používání počítačových technologií. Lze ho také charakterizovat jako poskytování služeb či programů servery dostupnými z internetu s tím, že uživatelé k nim mohou přistupovat vzdáleně, kupř. pomocí webového prohlížeče nebo klienta elektronické pošty. Za předpokladu, že služba je placená, uživatelé neplatí za vlastní software, ale za jeho užití.
Principem u služeb a produktů v cloud computingu je to, že uživateli propůjčují výpočetní výkon serverů. V mnoha případech se tak děje formou specializovaných aplikací, jejichž nabídka se pohybuje od kancelářských aplikací přes systémy pro distribuované výpočty až po operační systémy provozované v prohlížečích, jakými jsou např. eyeOS, Cloud či iCloud.

Pravděpodobně používáte cloud computing právě teď, i když si to ani neuvědomujete. Pokud používáte online služby k odesílání e-mailů, úpravám dokumentů, sledování filmů nebo televize, poslouchání hudby, hraní her nebo ukládání obrázků a jiných souborů, zřejmě za tím vším v pozadí stojí cloud computing. První služby cloud computingu nejsou staré ani deset let, ale tuto technologii si osvojila k různým účelům řada organizací, od malých startupů po globální korporace, vládní agentury i neziskovky. Tady je ukázka věcí, které se dají s cloudem dělat:

  • Vytváření nových aplikací a služeb
  • Ukládání, zálohování a obnovování dat
  • Hostování webů a blogů
  • Streamování zvuku a videa
  • Dodávání softwaru na vyžádání
  • Analýza dat s hledáním vzorků a vytvářením předpovědí

Vtip dne

Copyright © 2017 SKG