ABECEDA INTERNETU

internet, software, bezpečnost

Slider

Doména .CZ slaví 25. narozeniny

V sobotu 13. ledna to bylo přesně 25 let ode dne, kdy rodinu národních domén nejvyšší úrovně (TLD) rozšířila koncovka .CZ. Tehdy nahradila doménu .CS, která zanikla společně s bývalým Československem. Podle statistik sdružení CZ.NIC, které je správcem české národní domény, je k dnešnímu dni zaregistrováno více než 1,3 miliónu webových adres s koncovkou .CZ.
Podle statistik sdružení CZ.NIC mají držitelé nejčastěji zaregistrovánu jedinou doménu, přičemž nejběžnější délka doménového jména je devět znaků. Z hlediska regionálního zastoupení pochází nejvíce držitelů z Prahy, nejméně držitelů má dlouhodobě Karlovarsko. Mimo Českou republiku se domény .CZ nejvíce registrují na Slovensku, v Německu a Spojených státech amerických.
U příležitosti významného výročí domény .cz připomeňme, že se ji díky uvážlivému přístupu sdružení CZ.NIC doposud daří ubránit proti zavedení systému IDN (Internationalized Domain Names), tedy laicky řečeno proti zavedení diakritiky. V posledním zveřejněném průzkumu veřejného mínění se proti jejímu zavedení vyslovilo 86 % respondentů z řad organizací a 55 % oslovených běžných uživatelů Internetu (nikoli držitelů domén), kteří pochopitelně nedokáží docenit komplikace, které by zavedení diakritiky přineslo.

Vtip dne

Copyright © 2017 SKG