ABECEDA INTERNETU

internet, software, bezpečnost

Slider

FengOffice: tak trochu jiná webová kancelář

Webové kanceláře jsou dnes zcela běžnou věcí a prakticky každý nějakou zná nebo dokonce používá. FengOffice je také kancelář tohoto typu, ale trochu jiná, než ty obecně známé.

S webovými kancelářemi se v posledních letech doslova roztrhl pytel. Většinou jsou k dispozici formou služby (Dokumenty Google, Microsoft Office Online, Zoho Office Suite, Dropbox Paper…), v některých případech je ale možnost je provozovat na svém serveru.

Do této kategorie patří například LibreOffice Online (a komerčně podporovaná verze Collabora Online), ale také FengOffice. Právě o posledně jmenovaném balíku bude tento článek. Ten je k dispozici jak jako služba (Feng Sky), tak i k instalaci na vlastní server (Feng OnSite).

FengOffice má tři edice. Základní je Community Edition, která má otevřené zdrojové kódy (licence GNU Affero GPL) a obsahuje sadu modulů pro většinu běžných činností. Proprietární placená Professional Edition přidává například správu zákazníků a projektů, vyšší placená Enterprise Edition má ještě další moduly (například Ganttovy diagramy nebo správu nákladů).

Kde získat a jak nainstalovat FengOffice

FengOffice jako službu si můžete objednat na webu Feng Sky, k dispozici je možnost vyzkoušení zdarma. FengOffice k provozu na vlastním serveru si lze rovněž objednat. Pokud si vystačíte s komunitní edicí bez placené podpory, můžete si ji stáhnout ze serveru SourceForge.

K provozu na serveru postačí klasický hosting s PHP a MySQL, který nabízí většina webhostingových firem. Je vhodné, aby databáze MySQL umožňovala používat úložiště InnoDB (což většinou lze; hostingy bez podpory InnoDB se dnes už vyskytují jen zřídka). Doporučuje se PHP verze 5.4 nebo novější (dnes standardní věc) a webový server Apache.

tažený balíček FengOffice (formát ZIP) rozbalíte na webhosting a otevřete daný web v prohlížeči (Firefox, Google Chrome apod.). Instalátor už vás provede celým instalačním procesem – především ověří, zda je server způsobilý (verze PHP, oprávnění zápisu do některých adresářů apod.; případné nedostatky je potřeba vyřešit), a vyzve vás k zadání přístupových údajů k databázi MySQL. Pak už jen vyplníte uživatelské údaje o prvním administrátorovi a je hotovo.

Používání FengOffice

Po přihlášení je dobré si v uživatelských preferencích nastavit jako jazyk češtinu, přestože překlad není kompletní a budete tedy stále potkávat i angličtinu. Nastavit se toho dá opravdu mnoho, ale pro začátek je lepší nechat všude výchozí hodnoty a do nějakých změn se pouštět až v okamžiku, kdy vám něco nebude vyhovovat.

Shrnutí

FengOffice není náhradou klasických kancelářských balíků, dokonce ani těch webových, jako jsou třeba Dokumenty Google. A to proto, že má jen minimální možnosti práce s obsahem dokumentů. Jeho síla je ale jinde – v rozsáhlé podpoře týmové spolupráce, protože nabízí řadu různých funkčních modulů a možnost objekty v nich vzájemně propojovat; samozřejmostí je například i možnost posílání notifikací o práci s objekty.

Vtip dne

Copyright © 2017 SKG