Pravověrní uživatelé Linuxu na Canonical a jeho Ubuntu často nadávali a tvrdili, že tato distribuce vlastně není ani Linux, ale jakýsi kříženec macOS a Windows. Canonical se před několika lety totiž rozhodl jít vlastní cestou a v Ubuntu nasadit původní technologie včele s vlastním uživatelským rozhraním Unity a grafickým serverem Mir. Ambice byly veliké a Unity mělo zamířit i na mobilní zařízení a tablety. Nakonec vše uvízlo ve fázi rozpracovanosti a vývojáři zkrátka nebyli sto věci dotahovat do konce a dále vylepšovat. Nemalé výdaje šly přitom téměř výhradně z kapsy Marka Shuttlewortha a jeho Canonical neprosperoval. Nicméně Ubuntu 17.10 je dá se říci skvělou zprávou pro celý linuxový svět. Kromě rozhraní Unity existuje i celá řada dalších ambiciózních projektů jako GNOME či KDE, ale v posledních letech přibylo mnoho dalších vyspělých GUI – většinu jste mohli používat i oficiálních derivátech Ubuntu – Ubuntu GNOME, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Ubuntu Mate atd. A právě Ubuntu GNOME aktuálně končí.
Hlavní verze totiž přešla plnohotnotně na rozhraní GNOME Shell, což zvyšuje kompatibilitu s ostatními distribucemi, ale zároveň nejspíše přispěje k vývoji samotného prostředí a alespoň trochu zamezí tříštění zdrojů.Vezměme si, jakou práci má třeba Microsoft s vývojem uživatelského rozhraní u Windows 10 a kolik funkcí týkajících se právě vzhledu se nestihlo dokončit pro Fall Creators Update. Svět linuxových distribucí je přitom mnohem rozmanitější, týmy pracují samostatně nebo do zdrojového kódu přispívají i jednotlivci a nakonec do sebe jednotlivé dílky musí zapadat jako puzzle (což není bez problémů).To vše s mnohem složitějším financováním nebo i zdarma.
V současné době je tak jen dobře, že se Ubuntu přiklonilo právě ke GNOME Shell. Knihovny GNOME 3 již v základu stejně používalo a řešení má téměř jistou budoucnost (oproti Unity). Těšit se tak můžeme na Ubuntu 18.04 LTS, které bude podporováno pět let a GNOME 3 Shell v něm bude určitě lépe odladěné. Kdo by měl snad něco proti změnám, může klidně zůstat u verze 16.04 LTS, a to až do roku 2021.

Program ke stažení:  UBUNTU